Věcné břemeno dožití: Co to znamená a jak ovlivňuje hypotéku
Věcné břemeno dožití představuje právní nástroj, kterým dárce (typicky rodiče) zajišťuje sobě nebo dalším osobám právo doživotního a bezplatného užívání nemovitosti, i když ji převede na obdarovaného. Například rodiče darují dům svému dítěti, ale dál v něm chtějí bydlet a právě věcné břemeno jim to umožní.
Jak zřizují věcné břemeno dožití
Strany mohou věcné břemeno zahrnout přímo do darovací smlouvy, nebo sepíšou samostatnou dohodu. V obou případech musí smlouvu vyhotovit písemně a ověřit si podpisy u notáře nebo na poště.
Jak zapisuje úřad věcné břemeno do katastru
Po podpisu smlouvy strany podají návrh na vklad věcného břemene do katastru nemovitostí. Katastrální úřad pak břemeno zapíše a tento zápis platí i při změně vlastníka. Nový majitel musí břemeno respektovat. Věcné břemeno dožití platí až do smrti osoby, která z něj čerpá výhodu.
Kdy mohou strany věcné břemeno zrušit
Pokud se všechny zúčastněné osoby dohodnou, mohou věcné břemeno zrušit i dřív než při úmrtí oprávněného. K takové dohodě obvykle dochází při změně životní situace, například když se oprávněná osoba stěhuje jinam nebo už nemovitost dál nechce využívat.
Jak věcné břemeno ovlivňuje hypotéku
Když chce zájemce koupit nemovitost s věcným břemenem dožití, banka mu hypotéku neposkytne. Většina bank totiž takovou nemovitost neakceptuje jako zástavu. Pokud ale vlastníci věcné břemeno zruší a odstraní z katastru, otevírá se možnost hypotéku získat.