Výlučný vlastník nemovité věci může darovat celou nemovitost, nebo pouze její poměrnou část. Často tak rodina daruje nemovitost mezi více potomků, či si dárce do budoucna ponechává na nemovitosti určitý spoluvlastnický podíl.
Každá nemovitost zapsaná v katastru nemovitostí umožňuje vlastníkovi darovat spoluvlastnický podíl. Vlastník tedy může darovat část pozemku, bytu či domu. Pouze stanovy společenství vlastníků jednotek mohou darování části bytové jednotky při darování bytu vyloučit. V takové situaci si však musí strany uvědomit, že převod spoluvlastnického podílu na nemovitosti nezajišťuje převod konkrétní fyzické části nemovitosti, ale pouze ideální podíl na celku.
Výjimku představuje situace, kdy dárce může nemovitou věc fakticky rozdělit. Obvykle se tak rozhoduje u pozemků, kdy například oddělí pro svého potomka část pozemku jako parcelu na stavbu domu. V takovém případě nejprve geodet zpracuje specializovaný geometrický plán na rozdělení či oddělení části pozemku.
Následně příslušný stavební úřad tento záměr schvaluje a teprve poté může dárce oddělenou část pozemku darovat.
Dárce nebo zpracovatel smlouvy musí pamatovat na to, že darovací smlouva posléze obsahuje v přílohách originál či ověřenou kopii příslušného geometrického plánu a souhlasu stavebního úřadu. Tyto listiny musí smlouva neoddělitelně spojovat.